Zaciski Hamulcowe

Zaciski hamulcowe Szczecin Malowanie zacisków hamulcowych Szczecin

Zaciski hamulcowe Szczecin

Zaciski hamulcowe są bardzo ważną częścią składową układu hamownia. Ich skuteczność wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo użytkowania pojazdu osobowego oraz ciężarowego, a także jednośladów czy kładów. Poniżej znajdziesz ogólne informacje na temat lakierowania tych części zamiennych, a także dane dotyczące firm zajmujących się serwisem zacisków w regionie województwa zachodniopomorskiego.

Poradnik – jak malować zaciski hamulcowe?

Kiedy malować zaciski?

Do malowania i lakierowania przystępuje się najczęściej już po kilku latach korzystania z zacisków. Ich wygląd jest na tyle niezachęcający, że wyraźnie rzuca się w oczy. Najwyższy czas o nie zadbać. Do malowania można przystąpić również wtedy, gdy właściciel pojazdu chce po prostu odświeżyć ich wygląd. Pamiętać jednak należy, że do wykonania tej czynności nie powinno się wykorzystywać dowolnej farby, a specjalistycznego lakieru, który będzie wykazywał się wysoką odpornością na warunki panujące w okolicy układu hamowania. Chodzi tu głównie o zmiany temperatur ale również wpływ płynu hamulcowego itp.

Zestaw do malowania/lakierowania

Na rynku spotkać można zarówno farby czy też lakiery w puszcze do malowania pędzlem, ale również te w spray’u. Dobre marki charakteryzują się tym, że wypuszczają do sprzedaży całe zestawy – farbę, utwardzacz, odtłuszczacz oraz pędzel. Wystarczają one zazwyczaj do pomalowania całego kompletu zacisków.

Warto zakupić produkty specjalistyczne, nie np. farby do użytku ogólnego (jak hammerite) – po ich wykorzystaniu kierowca może odczuwać swąd spalonej farby po hamowaniu, a w później farba może szybko ulegać zniszczeniu.

Proces malowania

Wśród najpopularniejszych kolorów stosowanych do odświeżania zacisków należą: czarny, czerwony, złoty, żółty, srebrny. Równie dobrze można jednak używać dowolnego innego zabarwienia. Bardzo estetyczny będzie efekt malowania, kiedy przystąpimy do niego po rozmontowaniu wszystkich części, jednak użytkownicy, którym nie zależy nieco mniej na efekcie wizualnym mogą się zadowolić malowaniem bez demontażu (po uprzednim zabezpieczeniu sąsiadujących elementów). Pierwsza metoda posiada również tę zaletę, że podczas rozmontowywaniu układu, można jednocześnie ocenić jego stan (jak grubość tarcz hamulcowych czy też obecny stan klocków). Co do elementów gumowych – można je jedynie oczyścić, ale najbezpieczniej jest je od razu wymienić.

Przy demontażu zacisków warto najpierw usunąć tłoczek z zacisku (przed odpięciem do od jarzma) oraz przygotować pojemnik na wyciekający płyn hamulcowy. Wyciekanie płynu z tłoczka zabezpieczamy odpowiednio dobranym kluczem.

Nim farba zostanie naniesiona, powinno się oczyścić (np. metalową szczotką automatyczną lub ręczna w trudniej dostępnych zakamarkach) i odtłuścić całą powierzchnię metalu, który będzie malowany. Do malowania używamy zakupiony w zestawie pędzel lub inny, jeśli wyda nam się bardziej odpowiedni. Optymalny efekt uzyskamy, gdy po wyschnięciu pierwszej, naniesiemy również drugą warstwę.

Podsumowanie

Malowanie zacisków można przeprowadzić samodzielnie lub zlecić je specjalizującej się w tym zakresie firmie – wybór zależny jest od wymagań oraz zasobności portfela osoby inwestującej.

Po malowaniu należy w odpowiedniej kolejności zamontować z powrotem części składowe układu hamowania, a także odpowietrzyć go. Mimo, że cały proces może być praco- i czasochłonny, jednak warto przeprowadzić go dla efektów końcowych.


Firmy, które polecają swe usługi w zakresie naprawy, regeneracji oraz serwisu zacisków hamulcowych w Szczecinie i okolicach:

 • Auto Service Furdal – Regeneracja zacisków prawie wszystkich marek samochodów (Kliniska Wielkie)
 • Pracownia samochodowa Check Point  – regeneracja zacisków hamulcowych (Szczecin)
 • Hak-Car S.C. – Naprawa układu hamulcowego (wymiana klocków, tarcz, bębnów, zacisków); Szczecin
 • Warsztat samochodowy FeuVert – Wymiana klocków i tarcz hamulcowych, zacisków, bilans hamulców, wymiana płynu, diagnostyka układu (Szczecin)
 • B. O. K. Auto Wega Serwis – diagnostyka i naprawa układu hamulcowego (Szczecin)
 • Premag – regeneracja pomp wspomagania i zacisków hamulcowych (Szczecin)
 • MT Group S.C. – akcesoria do zacisków hamulcowych, np. smar do montażu, lakiery i farny do malowania zacisków (Szczecin)
 • Adel Miłek, LandCar (Szczecin – farby do malowania zacisków i bębnów
 • Robert Szydełko, Rob-Oll – farby i lakiery do zacisków w różnych kolorach (Szczecin)
 • Anna Szafraniec, Moto-Team – farby do zacisków (Szczecin)
 • Autos Szczecin – skup zacisków
 • Auto części Arwit – Zestawy naprawcze (Szczecin, Mierzyn)
 • sklep motoryzacyjny Lendcar – części samochodowe, w tym – zestawy naprawcze zacisków (Szczecin)
 • PBauto – Dystrybucja części (Szczecin)

Skontaktuj się z nami jeśli jesteś firmą ze Szczecina lub okolicy (Mierzyn, Przecław, Police, Załom, Stargard, Gryfino, Goleniów, Glinna, Wirówek, Lubczyna, Kliniska Wielkie, Smogolice, Pyrzyce, Osina, Nowogard, Trzebież, nowe Warpno, Barlinek itp.) i chcesz skutecznie promować swoje usługi w sieci!

[Głosów: 22   Average: 3.5/5]